Co oznacza leczenie nerwic?

Nerwica to określenie odnoszące się niegdyś  do szerokiej grupy problemów psychicznych, które – zgodnie z aktualną nomenklaturą – określa się mianem zaburzeń lękowych. Słowo „nerwica” uznaje się dziś za potoczne. Na dobre jednak zadomowiło się w języku, czyniąc sporo zamieszania. 

Niektórzy nerwicą nazywają trudność w radzeniu sobie ze stresem. Częstochowa ma – zgodnie z tą definicją – dziesiątki tysięcy znerwicowanych mieszańców: wystarczy przyjrzeć się ich zachowaniu w porannym korku na drodze. Z drugiej strony niejedna placówka określa się jako poradnia leczenia nerwic. Może się zatem wydawać, że nerwica to jedna z chorób, a te przecież najczęściej dotyczą niewielkiego odsetka społeczeństwa.

Tam, gdzie mowa o leczeniu nerwic, zwykle chodzi o terapię zaburzeń lękowych, takich jak fobia społeczna albo zespół stresu pourazowego. Są to problemy psychiczne opisane w klasyfikacjach chorób. Wymagają zwykle długoterminowej terapii, często połączonej z farmakoterapią. Radzenie sobie z codziennym stresem to odrębny temat.

Leczenie nerwicy w Częstochowie jako nauka radzenia sobie ze stresem

Przewlekły stres dotyka ogromną liczbę ludzi żyjących w krajach wysoko rozwiniętych. Problem ten dotyczy w szczególności mieszkańców dużych miast, takich jak Częstochowa. Leczenie nerwicy, pojętej właśnie jako permanentny stres, to w gruncie rzeczy nauka zdrowego funkcjonowania w obliczu wyzwań współczesnego świata.

W dzisiejszej rzeczywistości stres może wydawać się nieunikniony. Na każdym kroku mierzymy się z konkurencyjnym rynkiem pracy, inflacją, kolejkami do specjalistów, kryzysem klimatycznym, pandemią… przykłady można mnożyć. Warto jednak zauważyć, że o ile niektórzy są w ciągłym pośpiechu, cierpią na bezsenność i widzą przyszłość w czarnych barwach, inni zdają się radośni i zrelaksowani, choć żyją w identycznych okolicznościach. Dlaczego?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta – stres jest subiektywną reakcją na otaczającą nas rzeczywistość. A to oznacza, że możemy nauczyć się przyjmować ją z większym spokojem. Cieszyć się małymi rzeczami niezależnie od zmiennych kolei losu, na które nie mamy wpływu. W swojej pracowni psychoterapeutycznej w Częstochowie leczenie nerwic pojmuję właśnie jako naukę radzenia sobie ze stresem i przeżywania szczęścia w życiu – takim, jakie ono jest.