Mity na temat psychoterapii

Czym jest Psychoterapia? Częstochowa ma ponad 200 tysięcy mieszkańców aktywnie korzystających z rozległej oferty miasta – ośrodków nauki, kultury, rozrywki, centrów handlowych i gabinetów usługowych. Działa tu także niejeden znakomity psychoterapeuta. Częstochowa jednak – podobnie jak inne polskie miejscowości – wciąż pozostaje miejscem,  którym znaczna część społeczeństwa odnosi się do psychoterapii z dozą sceptycyzmu. 

W naszym kraju pokutuje krzywdzący stereotyp, że pomoc psychologiczna potrzebna jest ludziom chorym psychicznie. A tacy – zgodnie z innym mitem – żyją w świecie wewnętrznych przeżyć, nierzadko stanowiąc zagrożenie dla otoczenia i samych siebie. Słowem, nikt, kto czuje się „normalny” (a kto się nie czuje?!), nie potrzebuje psychoterapeuty. W Częstochowie zdarza się, niestety, że osoby, które przyznają, że korzystają z terapii indywidualnej, czują się stygmatyzowane. 

 

Psychoterapia w Częstochowie

Nic dziwnego, że wielu mieszkańców Częstochowy psychoterapię traktuje jako ostateczność, do której zmusza presja bliskich albo nakaz sądowy. Dlaczego ludzie, którzy – korzystając z możliwości, jakie daje życie we współczesnej metropolii – świadomie dbają o dietę czy stan cery, ale boją się przyznać: „potrzebuję pomocy psychologa”? Częstochowa to dobre miejsce, by przekonać się, że psychoterapia indywidualna jest naprawdę pomocna i odpowiednia dla wszystkich. Zapraszam do mojej pracowni psychoterapeutycznej!

brak sensu życia terapia Częstochowa - gabinet psychoterapeuty

Czym nie jest psychoterapia?

Powróćmy do postawionego we wstępie pytania – czym jest psychoterapia? Wydaje się, że mieszkańców Częstochowy do terapii (czy choćby konsultacji psychologicznej) zniechęca brak wiedzy, co dzieje się za drzwiami gabinetu psychoterapeuty. Moi Klienci często przyznają, że nim do mnie trafili, obawiali się nie tylko opinii otoczenia. Sądzili także, że w czasie terapii zmuszeni będą odpowiadać na zbyt intymne dla nich pytania, a psychoterapeuta to ktoś, kto będzie ich krytykował i mówił, jak powinni żyć. 

Sam nie odwiedziłbym żadnego z moich kolegów po fachu w Częstochowie, sądząc, że pomoc psychoterapeutyczna (lub pomoc psychologiczna) to krytykowanie i dawanie „dobrych rad”. Każdy człowiek chce pozostać autonomiczny w swoich wyborach. Nawet gdy brak mu pomysłów czy sił, by radzić sobie z problemami, zwykle nie oczekuje gotowych rozwiązań, bo te, które sprawdziły się u jednej osoby, w przypadku innej mogą okazać zupełnie nieprzydatne. Ludzie w kryzysie psychicznym najczęściej potrzebują po prostu, by ktoś ich z uwagą i akceptacją wysłuchał. Tym właśnie jest psychoterapia.

 

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia indywidualna to cykl regularnych spotkań, które polegają na rozmowie. To Klient decyduje, o czym chce rozmawiać. Rozmowa terapeutyczna pozwala  przyjrzeć się swoim problemom – nazwać je, odkryć ich przyczyny, ale też odnaleźć skuteczne rozwiązania. Psychoterapeuta jest w tym procesie towarzyszem i wsparciem. Nie udziela rad. Nie ocenia. Pomaga uporządkować myśli i dostrzec możliwe drogi wyjścia z trudnych czy bolesnych sytuacji. Bo każdy w głębi ducha sam wie, co jest dla niego dobre.

 

Terapia poznawczo-behawioralna w Częstochowie

Czym kierować się przy wyborze terapeuty i rodzaju terapii? Częstochowa oferuje naprawdę wiele możliwości, spośród których warto poszukać najlepszej dla siebie – bo przecież każdy człowiek ma inne problemy. I z pewnością każdy ma szansę znaleźć rozmówcę, któremu te problemy są bliskie. 

Ja od wielu lat zajmuję się problemami osób uzależnionych i współuzależnionych. Kontakt z nimi pozwolił mi zgłębić także takie zagadnienia jak depresja czy paraliżujący lęk. Z jakich metod pracy korzystam w swojej pracowni psychoterapeutycznej w Częstochowie? Terapia poznawczo-behawioralna to główne źródło moich inspiracji. Pozwala Klientowi szybko – bez żmudnej analizy zdarzeń, które stały się przyczyną problemu – zmienić sposób myślenia o swoim położeniu i samym sobie, odkryć swoje mocne strony i znaleźć w sobie siłę do zmian na lepsze.