Czym jest DDA? To skrót od określenia Dorosłe Dzieci Alkoholików. Dotyczy ono osób, które dorastały w rodzinie z problemem alkoholowym, a traumy z dzieciństwa nie pozostały bez wpływu na kształt ich dorosłego życia. Losy takich ludzi mogą być bardzo różne. Niektórzy robią zawrotne kariery zawodowe, inni sami popadają w alkoholizm. Niezależnie jednak od tego, jak potoczy się życie dorosłych dzieci alkoholików, najczęściej mają one podobne trudności emocjonalne i interpersonalne, które znacząco obniżają komfort życia. W takich przypadkach niezwykle pomocna jest terapia traumy. W Częstochowie nie brak na szczęście ośrodków, które służą DDA adekwatnym wsparciem.
Komu w Częstochowie może się przydać terapia DDA?
Nie każdy człowiek, którego rodzic (lub oboje rodziców) był uzależniony od alkoholu, cierpi na syndrom DDA. Nieprzepracowane traumy dotyczą zwykle osób, które w dzieciństwie doznały deficytu miłości, akceptacji, uwagi, poczucia bezpieczeństwa, a narażone były na ciągły stres, poczucie winy i wstydu oraz mierzenie się z wyzwaniami nieadekwatnymi do ich wieku i zdolności adaptacji. Zastanawiasz się, czy i Tobie przydałoby się leczenie z traumy? Częstochowa to znakomite miejsce, by się o tym przekonać. Jeśli brak Ci pewności siebie (często – mimo życiowych sukcesów), trudno Ci nawiązywać bliskie relacje z ludźmi, mówić o swoich uczuciach, jeśli boisz się odrzucenia, nowych wyzwań, dręczy Cię nadmierne poczucie odpowiedzialności za innych – może przydać Ci się moja pomoc!
Jak wygląda terapia dla Dorosłych Dzieci Alkoholików?
W swojej pracowni psychoterapeutycznej w Częstochowie terapię DDA pojmuję przede wszystkim jako wzmacnianie osobistego potencjału – wiary w siebie, poczucia własnej wartości i sprawczości, osobistych pasji i marzeń. Nie zajmuję się analizowaniem traumy z dzieciństwa, przywoływaniem bolesnych wspomnień – o ile Klient sam nie wyrazi takiej potrzeby. Często rozmawiamy wyłącznie o samych mechanizmach działania rodziny dysfunkcyjnej, bez odnoszenia jej do przypadku danej osoby. Celem naszej pracy jest zmiana utartych schematów myślenia Klienta, wspólne przyglądanie się jego aktualnemu życiu i definiowanie go na nowo – bez cienia, jakim był alkoholizm rodziców.