Czy mieszkańcom Częstochowy grozi uzależnienie od zakupów?

Czy wiesz, że uzależnić się można niemal od wszystkiego? Z dozą ostrożności odnosimy się do używek, wiedząc, że potrafią zrujnować życie. Jednak niemal równie niebezpieczne mogą okazać się rzeczy i aktywności, które same w sobie nie są niczym złym, a nawet są pożyteczne. Częstym zjawiskiem jest na przykład uzależnienie od pracy. Częstochowa, ze swoim konkurencyjnym rynkiem, niewątpliwie zmusza do zaangażowania w zawodową karierę. Każdemu zdarza się czasem zostać w firmie po godzinach. W takich miastach, jak Częstochowa, pracoholizm wręcz uchodzi za cnotę. Istnieje jednak cienka granica pomiędzy poświęcaniem się obowiązkom a uzależnieniem. Łatwo ją przeoczyć! To samo może dotyczyć zajęć na pozór tak niewinnych, jak jedzenie czy surfowanie w sieci.

 

Czym jest uzależnienie – od hazardu, smartfona, pracy…?

Każdy nałóg opiera się na tym samym mechanizmie psychologicznym. To nie alkohol czy gry komputerowe są uzależniające (nie każdy gość kasyna w Częstochowie wymaga leczenia z hazardu!), lecz fakt, że dana osoba posiada predyspozycje do tego, by popaść w nałóg. Powodów może być wiele, np. przewlekły stres, traumatyczne zdarzenia, brak pewności siebie, trudności w kontaktach społecznych. W obliczu rozmaitych problemów pewne czynności pozwalają nam wyciszyć emocje, poczuć się przez chwilę spokojnie, bezpiecznie. 

U wielu osób sięganie po wybrane remedium na stres, samotność czy smutek z czasem staje się rutyną. Kiedy tracimy nad tym zwyczajem kontrolę (ba – to on przejmuje kontrolę nad naszym życiem), można mówić o uzależnieniu. W swojej pracowni psychoterapeutycznej w Częstochowie leczę uzależnienie od zakupów, hazardu, internetu…Cokolwiek zmusza Cię do zaniedbywania wszystkich innych spraw, odbiera radość spędzania czasu z bliskimi, wpędza w poczucie winy – jestem w stanie Ci pomóc!