Kto może skorzystać z terapii par?

Czujesz, że coraz trudniej jest Ci porozumieć się z człowiekiem, z którym dzielisz życie? Cechy, które niegdyś wydawały Ci się w nim/niej urocze, zaczęły Cię denerwować? Masz wrażenie, że Twój partner/partnerka nie liczy się z Twoimi potrzebami, a dobre, radosne chwile to te, które możesz spędzić w innym towarzystwie? Twój związek najwyraźniej przechodzi kryzys. Niezależnie od tego, czy Wasze konflikty zaczęły się niedawno, czy pogłębiają się od lat, z pomocą może przyjść Wam terapia dla par. Częstochowa jest ośrodkiem, w którym działa wielu terapeutów. Nie istnieje jeden model terapii par, więc w niniejszym opisie odnosić się będę do oferty mojej pracowni psychoterapeutycznej.

Psychoterapia małżeńska, jaką prowadzę, to – wbrew nazwie – forma terapii przeznaczona zarówno dla związków formalnych, jak i partnerskich. Z takiego wsparcia skorzystać mogą pary posiadające dzieci lub bezdzietne, z wieloletnim lub bardzo krótkim stażem. Swoją pomoc kieruję do osób silnie skonfliktowanych, które rozważają rozstanie, jak i do tych, które chcą jedynie poprawić jakość swojej komunikacji. Reasumując, prowadzona przeze mnie w Częstochowie terapia par to propozycja dla każdego związku, któremu zależy na umocnieniu relacji i konstruktywnym rozwiązaniu trudności.

 

Kiedy warto szukać pomocy terapeuty par?

Wiele par w Częstochowie na terapię małżeńską trafia dopiero w obliczu takich sytuacji, jak niewierność czy rozkład pożycia spowodowany niezgodnością charakterów. Nawet wówczas warto próbować się porozumieć, ale szanse na odbudowę opartej na zaufaniu więzi są niewielkie. Terapeuta par może pomóc skonfliktowanym osobom rozstać się we wzajemnym szacunku albo nadać kierunek rozwiązaniom w celu naprawienia relacji.

Gorąco zachęcam wszystkie pary, by nie wahały się uznać swojej bezradności w konfliktowych sytuacjach i szukały pomocy z nadejściem kryzysu, a nie wówczas, gdy oddalą się od siebie. Terapeuta małżeński może być nieocenionym wsparciem w takich niełatwych okresach wspólnego życia, jak:

  • narodziny dziecka,
  • zmiany w życiu zawodowym (awans, utrata pracy),
  • kłopoty finansowe,
  • przeprowadzka,
  • długa rozłąka,
  • przewlekła choroba,
  • śmierć w rodzinie.

Do swojego gabinetu w Częstochowie na terapię dla par zapraszam też związki, które zmagają się z problemem uzależnienia, toksycznego wpływu osób trzecich (np. rodziców), dawnymi traumami, które kładą się cieniem na ich relacje.

Jak widać, powodem do napięć mogą być zdarzenia pozytywne! Tym trudniej przyznać wówczas, że miłość przeżywa kryzys. Znacznie lepiej jednak jest popracować nad nią na terapii par, niż pozwolić, by osłabiła ją złość czy frustracja. Nie czekajcie, aż oddalicie się od siebie na dobre – zadbajcie o Wasze uczucie wówczas, gdy Wam na tym najmocniej zależy.

 

Jak wygląda terapia dla par w moim gabinecie w Częstochowie?

W mojej pracowni terapeutycznej w Częstochowie psychoterapia par to cykl regularnych spotkań, w czasie których partnerzy mogą porozmawiać na neutralnym gruncie, w atmosferze wzajemnego szacunku. Terapeuta par nie osądza, nie podaje gotowych rozwiązań. Jego zadaniem jest stworzenie warunków do szczerej, otwartej rozmowy, zadawanie pytań, porządkowanie i uściślanie odpowiedzi, rozładowanie trudnych emocji. Sesja terapeutyczna pozwala partnerom spojrzeć na ich problemy z dystansu, uchwycić ich rzeczywiste przyczyny, a przede wszystkim znaleźć akceptowalne dla obu stron rozwiązania.

Konflikty w związku najczęściej są wynikiem nieprzepracowanych problemów każdego z partnerów z osobna. Dlatego zachęcam moich klientów, by w ramach terapii par zdecydowali się także na sesje indywidualne. Podczas takich spotkań łatwiej jest przyjrzeć się swoim niezaspokojonym potrzebom czy lękom i podjąć nad nimi pracę, która finalnie przyczyni się do poprawy jakości relacji.