Dlaczego uzależnienie jest niebezpieczną chorobą?

Uzależnienie to wewnętrzny przymus wykonywania określonej czynności lub zażywania pewnej substancji (zwykle – o właściwościach psychoaktywnych). W nałogach stopniowo traci się kontrolę nad nawykiem, który początkowo służył relaksowi, przyjemności. To nawyk przejmuje kontrolę nad życiem osoby uzależnionej. Odbiera wolność wyboru, wyniszcza organizm, zwykle też rujnuje relacje społeczne czy karierę zawodową. Dlatego uzależnienia uznaje się za niebezpieczną chorobę. Terapia pomaga, o ile chory zdecyduje się ją podjąć. Niestety, w przypadku wielu osób uzależnionych nigdy to nie następuje, ponieważ nie przyjmują do wiadomości, że potrzebują pomocy.

Pracując w Częstochowie jako terapeuta uzależnień, niejednokrotnie miałem okazję przekonać się, że osoby uzależnione nie chcą się leczyć także z innych przyczyn. Choć nie każdy widzi związek pomiędzy swoimi problemami a nałogiem, wszyscy odczuwają pogorszenie jakości życia. Poradnia odwykowa w Częstochowie jest jednak ostatnim miejscem, do jakiego chcieliby się zgłosić, ponieważ:

  • nie wierzą, że może im w czymkolwiek pomóc, 
  • obawiają się ograniczenia swoich swobód,
  • boją się stygmatyzacji ze strony otoczenia,
  • zajęcia terapeutyczne kojarzą im się z przymusem dzielenia się intymnymi sprawami z obcymi ludźmi.

 

Trzeba przyznać, że mimo rosnącej świadomości problemu, jakim są uzależnienia, w Częstochowie odwyk wciąż bywa postrzegany nie w kategoriach medycznych, lecz etycznych – jako świadectwo moralnego upadku. Taki sposób myślenia o nałogach, a także brak rzetelnej wiedzy na temat możliwości ich terapii, czyni je jeszcze bardziej niebezpiecznymi – osoby cierpiące na zagrażające zdrowiu (a nawet życiu) choroby nie uzyskują bowiem adekwatnej pomocy. Tymczasem leczenie uzależnienia jest jak najbardziej możliwe i w wielu przypadkach pozwala na powrót do normalnego, satysfakcjonującego życia.

 

Czym zajmuje się psychoterapeuta uzależnień w Częstochowie?

Pojęcie uzależnienia jest powszechnie znane. Nie wszyscy jednak wiedzą, z jakimi problemami można zgłosić się na psychoterapię uzależnień. W Częstochowie łatwo dostrzec oferty leczenia alkoholizmu lub narkomanii. Ośrodek uzależnień jest jednak w stanie także pomóc osobom uzależnionym od nikotyny, dopalaczy, leków i innych substancji psychoaktywnych.

Ponadto każdy dobry psychoterapeuta czy “psycholog od uzależnień” w Częstochowie zajmuje się nałogami, które nie mają nic wspólnego ze stosowaniem używek. Choć nie oddziałują bezpośrednio na ludzki organizm, potrafią być nie mniej wyniszczające. Początkowo odciskają się piętnem na życiu zawodowym czy kontaktach z bliskimi, ale z czasem mogą też prowadzić do uszczerbku na fizycznym zdrowiu. Są to uzależnienia od hazardu, pracy, seksu, jedzenia, zakupów, internetu, gier komputerowych… Lista nałogów jest bardzo długa, a nawet zaskakująca. Ich przedmioty same w sobie nie są uzależniające. Niemniej ten, kto utracił kontrolę nad korzystaniem z nich, a także nie wygrał z nałogiem przy pomocy psychoterapeuty, powinien poszukać pomocy w jednym z ośrodków uzależnień w Częstochowie.

Psychoterapia uzależnień Częstochowa - gabinet psychoterapeuty

Po czym poznać, że potrzebujesz terapii uzależnień?

Skoro czytasz ten tekst, to zapewne interesują Cię możliwości leczenia uzależnienia w Częstochowie. Być może szukasz pomocy dla bliskiej Ci osoby. A może zastanawiasz się, czy sam/a nie potrzebujesz terapii? To bardzo prawdopodobne, jeśli zdarza Ci się:

  • tracić kontrolę nad niepokojącym Cię zachowaniem, np. wypijać znacznie więcej alkoholu niż planowałeś/aś,
  • zaniedbać kosztem swojego nawyku inne sfery życia – spóźnić się do pracy, odwołać spotkanie z przyjaciółmi, „zarwać” noc itd.,
  • układać plan dnia czy urlopu pod kątem danego zajęcia (np. wybierać wyłącznie miejsca z dobrym zasięgiem sieci),
  • odczuwać silną frustrację, jeśli cokolwiek stoi na przeszkodzie oddaniu się tej czynności,
  • ukrywać swój nawyk przed swoimi bliskimi, np. chować przed nimi nowo zakupione rzeczy.

To tylko niektóre objawy, które mogą świadczyć o uzależnieniu. W Częstochowie przy alei N.M.P. możesz przekonać się, czy potrzebujesz terapii i czym naprawdę jest leczenie uzależnień. Prowadzę tam pracownię psychoterapeutyczną, w której w dobrej atmosferze porozmawiasz o swoich problemach i uzyskasz wsparcie adekwatne do swoich potrzeb.

 

Na czym polega terapia uzależnień w Częstochowie w mojej pracowni? 

Wielu mieszkańcom Częstochowy terapia uzależnień kojarzy się z obrazami utrwalonym w świadomości społecznej przez popkulturę – na przykład pacjentami zamkniętymi w izolatce szpitala psychiatrycznego albo spotkaniem wspólnoty AA, która zasiada w kręgu, po kolei wywołując uczestników do zwierzeń. Choć w Częstochowie odwyk niekiedy wygląda podobnie jak w filmach, tego rodzaju wyrwane z kontekstu obrazy mogą rzeczywiście zniechęcać do podjęcia leczenia. Psychoterapia uzależnień w mojej pracowni w Częstochowie przebiega zupełnie inaczej.

Proponuję Ci cykl spotkań, podczas których możesz porozmawiać ze mną w cztery oczy o tym, co Cię niepokoi. Możesz liczyć na moją całkowitą dyskrecję – obowiązuje mnie tajemnica zawodowa, w związku z czym wszystko, o czym mi powiesz, pozostanie między nami. To Ty zdecydujesz, o czym chcesz rozmawiać. Nie obawiaj się z mojej strony ocen czy „dobrych rad”. Moją rolą jest wysłuchać Cię i pomóc Ci spojrzeć z dystansu na Twoje problemy. Wspólnie postaramy się zrozumieć mechanizmy, które rządzą Twoim nałogiem i znaleźć lepsze sposoby radzenia sobie z problemami leżącymi u jego podstaw. Dzięki naszym spotkaniom zdobędziesz umiejętności, które pozwolą Ci lepiej radzić sobie ze stresem, lękiem czy przygnębieniem. Zyskasz więcej wiary w siebie i motywację do zmian na lepsze.