Uzależnienie od narkotyków – czym różni się od innych nałogów?

Każdy nałóg może zniszczyć zdrowie i odcisnąć się negatywnym piętnem na wszystkich innych sferach życia. Gdy jednak myślę o najbardziej dramatycznych historiach, z jakimi zetknąłem się w praktyce terapii uzależnień, sądzę, że największe spustoszenie w życiu chorego i jego bliskich, czyli uzależnienie od narkotyków. W Częstochowie z nałogiem zmaga się kilka tysięcy osób na około 200 tysięcy mieszkańców. Skala problemu jest zatem dość duża.

Narkotyki mają bezpośredni wpływ na czynności układu nerwowego, a pośrednio – pracę serca czy nerek. Nieodwracalnie zmieniają psychikę i upośledzają funkcjonowanie całego organizmu. Pod tym właśnie względem narkomania bywa bardziej tragiczna w skutkach niż np. uzależnienie od hazardu. Dlatego w swojej pracowni psychoterapeutycznej w Częstochowie leczenie uzależnienia od narkotyków traktuję priorytetowo.

 

Kogo w Częstochowie dotyczy uzależnienie od dopalaczy, narkotyków…?

Panuje stereotyp, że uzależnienie od substancji psychoaktywnych to problem ludzi młodych, najczęściej z tzw. marginesu społecznego. Nic bardziej mylnego! Uzależnienia są bardzo demokratyczne. Istnieją grupy podwyższonego ryzyka, ale nałóg może dotknąć każdego. Przykładowo, w Częstochowie uzależnienie od leków dotyczy głównie seniorów. Alkoholikami zaś często zostają osoby wykształcone, robiące błyskotliwe kariery zawodowe. Nigdy nie lekceważmy więc symptomów narkomani!

 

Jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków?

Pracując w Częstochowie jako “terapeuta od narkotyków”, nieraz miałem okazję przekonać się, że narkomania rozwija się niepostrzeżenie, często bardzo szybko. Chorzy niekiedy nie wiedzą nawet, że już są uzależnieni. Oczywiście nie każdemu, kto miał styczność z kokainą czy dopalaczami, potrzebny jest odwyk narkotykowy. Kiedy można mówić o problemie?

Uzależnienie od narkotyków stosunkowo łatwo dostrzec u bliskich osób. Na długiej liście symptomów nałogu znajdują się zmiany w wyglądzie fizycznym, zachowaniu, dotychczasowym stylu życia. Znacznie trudniej zaobserwować problem u siebie. Zastanawiasz się, czy poszukać w Częstochowie terapeuty od dopalaczy i narkotyków? Zrób to koniecznie, jeśli:

  • wzrasta Twoja tolerancja na narkotyk i potrzebujesz coraz większych dawek dla uzyskania tego samego efektu,
  • nieprzyjęcie narkotyku powoduje u Ciebie nieprzyjemne objawy abstynencyjne,
  • organizacja Twojego życia coraz bardziej podporządkowana jest zdobywaniu narkotyków czy ukrywaniu faktu ich zażywania,
  • zaniedbujesz swoje pasje, kontakty z bliskimi, masz gorsze wyniki w pracy czy nauce.

 

Czego spodziewać się po terapii dla narkomanów w Częstochowie?

Leczenie uzależnienia od narkotyków, dopalaczy czy leków może przybierać różną formę – w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta, stopnia zaawansowania uzależnienia, wyniszczenia organizmu, a nawet rodzaju uzależniającej substancji. O wyborze adekwatnego postępowania decyduje “terapeuta od narkotyków”. W Częstochowie działają stacjonarne i ambulatoryjne ośrodki, w których można skorzystać z profesjonalnej pomocy dla osób uzależnionych. Terapia zwykle stanowi połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią.

W swojej pracowni psychoterapeutycznej w Częstochowie leczenie uzależnienia od narkotyków prowadzę metodami terapii poznawczo-behawioralnej. Polega ona na cyklu indywidualnych spotkań z Klientem. Czego możesz się po nich spodziewać? Pomogę Ci m.in.:

  • zrozumieć mechanizmy uzależnienia,
  • zidentyfikować okoliczności, które sprzyjają sięganiu po narkotyk,
  • pokonać poczucie bezradności wobec przymusu jego zażycia
  • znaleźć alternatywne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami,
  • wzmocnić poczucie własnej wartości, umiejętności społeczne.

 

Zapraszam do mojej pracowni w Częstochowie lub do kontaktu on-line!