Czym jest i jak wygląda terapia małżeńska?

14 lutego 2024
Czym jest i jak wygląda terapia małżeńska?

Psychoterapia małżeńska przez wiele lat traktowana była jako tzw. ostatnia deska ratunku dla par, które rozważały rozstanie. Małżonkowie najczęściej trafiali do gabinetu po sugestii sądu, który uznał, że nie zostały spełnione przesłanki do udzielenia rozwodu. Tymczasem terapia par może być wspaniałą formą pogłębienia i umocnienia relacji!

 

Terapia par – sposób na udany związek

Jeszcze do niedawna psychoterapia stanowiła temat tabu. Pacjenci niechętnie przyznawali się, że korzystają z pomocy specjalisty, w obawie przed „łatką” osoby chorej psychicznie. Nie inaczej traktowano terapię par. Nawet tak dużym (pozwalającym na anonimowość) mieście jak Częstochowa terapia małżeńska była dla skonfliktowanych związków ostatecznością. Decyzja o jej podjęciu wiązała się z poczuciem porażki, obawą przed komentarzami znajomych czy niezręcznymi pytaniami terapeuty par.

Obecnie w świadomości społecznej terapia zaczyna jawić się jako to, czym jest naprawdę – forma samorozwoju i rozwiązywania życiowych problemów. Do gabinetów psychoterapeutów ustawiają się długie kolejki osób, które nie są i nie czują się „chore” – po prostu chcą poprawić jakość swojego życia. Z tych samych powodów warto skorzystać z coraz łatwiej dostępnej w Częstochowie psychoterapii par! Moderowana przez terapeutę rozmowa na neutralnym gruncie gabinetu to znakomity sposób na poprawę jakości komunikacji i konstruktywne rozwiązanie konfliktów.

 

Jak wygląda terapia par w moim gabinecie w Częstochowie?

Nie istnieje jeden obowiązujący model psychoterapii małżeńskiej. W mojej pracowni terapeutycznej w Częstochowie terapię par oferuję każdemu związkowi (niekoniecznie formalnemu), który chce przepracować określony problem albo w którym od dłuższego czasu narastają konflikty i trudno już wskazać ich pierwotne przyczyny.

Terapia to cykl spotkań, których liczba i częstotliwość zależą od indywidualnego przypadku. Spotkania polegają na rozmowie, w której to klienci są aktywną stroną, a ja – moderatorem. Wbrew częstym obawom rolą terapeuty par nie jest pouczanie ani ocenianie. Uczestniczę w rozmowie partnerów po to, by stworzyć dobrą, pełną szacunku i bezpieczeństwa atmosferę. Zadaję pytania (unikam kłopotliwych), porządkuję odpowiedzi, pomagam dostrzec możliwe rozwiązania.

Terapię dla par w Częstochowie prowadzę w nurcie poznawczo-behawioralnym. Oznacza to, że aby rozwiązać konflikt, wcale nie musimy drobiazgowo go analizować. Czasem trudno dociec jego źródeł, a powracanie do minionych zdarzeń przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie wracamy do przeszłości, lecz koncentrujemy się na tym, co można zmienić w aktualnych postawach i zachowaniach, by relacja stała się bardziej satysfakcjonująca dla obu stron. Taka psychoterapia małżeńska wiąże się z wykonywaniem „zadań domowych”, które wspólnie uzgadniamy podczas sesji.

 

W czym może pomóc terapeuta małżeński?

Terapia dla par pozwala spojrzeć na konflikty z nowego punktu widzenia. Często już sama zmiana perspektywy ułatwia partnerom porozumienie. Praca terapeutyczna pozwala zmodyfikować swój sposób myślenia i działania tak, by lepiej służył wzajemnym relacjom. Parom dzięki terapii łatwiej jest:

  • zaadaptować się do nowych sytuacji, np. zmiany pracy jednego z partnerów,
  • osiągnąć konsensus w kwestii wychowania wspólnych dzieci czy relacji z rodzicami,
  • wyjść naprzeciw swoim niezaspokojonym dotąd potrzebom,
  • odnaleźć w sobie na nowo najlepsze uczucia, czułość, namiętność,
  • wybaczyć sobie nawzajem popełnione błędy czy zaniedbania,
  • wypracować jasny, skuteczny sposób komunikacji.

To tylko niektóre z możliwych korzyści. To partnerzy decydują o tym, jakie cele chcą osiągnąć. Co ważne, nawet jeśli psychoterapia nie uratuje ich związku, pozwoli zakończyć go w dobrej atmosferze.