Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu wyjść z nałogu?

16 maja 2023

Alkoholizm bliskiej osoby dotyka całą rodzinę, przyczyniając się często do jej rozpadu. Cierpieniu towarzyszy głównie bezsilność. Zastanawiasz się, jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu wyjść z nałogu? Czy alkoholizm da się w ogóle wyleczyć? Pomoc dla alkoholika może przyjmować wiele form. Jedną z najskuteczniejszych jest terapia uzależnień pod okiem doświadczonego psychoterapeuty. Sprawdź, na czym polega leczenie alkoholizmu na psychoterapii.

Masz wrażenie, że dużo mówi się o objawach i skutkach alkoholizmu, a leczenie osoby uzależnionej od alkoholu wciąż owiane jest tajemnicą? Jeśli bliska Ci osoba nadużywa alkoholu, zapewne wiesz, że usilnie temu zaprzecza, nie chce podjąć leczenia, a nawet broni się przed jakimikolwiek przejawami okazywanego wsparcia. Zrozumienie, z czym zmaga się osoba uzależniona od alkoholu oraz troska o własne zdrowie fizyczne i psychiczne, aby nie doszło do współuzależnienia, to dobry punkt wyjścia do dalszego działania. Warto wiedzieć, że leczenie alkoholizmu w Polsce może być bezpłatne w państwowych ośrodkach terapii uzależnień. Odbywa się za pomocą terapii ambulatoryjnej lub na oddziale zamkniętym. Stosowane jest również leczenie farmakologiczne, zwłaszcza w przypadku wystąpienia objawów abstynencyjnych. Szukając najlepszych specjalistów, możesz zgłosić się również po pomoc do prywatnej poradni, ośrodka odwykowego lub gabinetu psychoterapeuty, specjalizującego się w terapii uzależnień.

Nie zwlekaj z troską o swoją rodzinę i o siebie. Pierwsza wizyta w gabinecie psychoterapeuty pozwoli Ci uporządkować myśli, zebrać siły, ułożyć plan i uzbroić się w odpowiednie narzędzia, aby walka o zdrowie bliskiej osoby, uzależnionej od alkoholu mogła przynieść oczekiwane efekty. Przygotuj się na to, że samo uświadomienie, przyznanie się do choroby i chęć podjęcia leczenia przez osobę uzależnioną od alkoholu to dopiero początek długiej i trudnej drogi do zmiany jakości Waszego życia. Skuteczna terapia uzależnień trwa bowiem od 18 do 24 miesięcy, niezależnie od tego, na jakim etapie uzależnienia jest dana osoba. Przejdźmy zatem do konkretów. Sprawdź, czym jest alkoholizm, w jaki sposób się objawia i na czym polega leczenie alkoholizmu. Częstochowa jest prężnym ośrodkiem, w którym z powodzeniem znajdziesz wykwalifikowanego i doświadczonego psychoterapeutę.

 

Czym jest alkoholizm?

Wiesz zapewne, że uzależnienie jest zaburzeniem zdrowia, stanem psychologicznej lub psychicznej i fizycznej zależności od psychoaktywnego środka chemicznego. Przejawia się okresowym lub stałym przymusem przyjmowania określonej substancji, aby doświadczać przyjemnych efektów jej działania lub uniknąć przykrych objawów odstawienia (zespół abstynencyjny). Głównym środkiem uzależniającym w Polsce jest alkohol etylowy. Na zagrożenie alkoholizmem wskazują m.in. takie zachowania, jak: szukanie okazji do picia, ukrywanie picia, lekceważenie krytyki i przestróg, wzrost tolerancji na alkohol, koncentracja na sprawach, związanych z alkoholem kosztem innych sfer życia.

Dlaczego w ogóle sięgamy po alkohol? Skłania nas do tego jego działanie, najczęściej odczuwane w przyjemny sposób. Alkohol działa: rozluźniająco (uspokaja, działa nasennie, przeciwlękowo i przeciwbólowo), stymulująco (aktywizuje, dopinguje, poprawia samopoczucie, euforyzuje, podwyższa intensywność przeżywania, zmniejsza łaknienie), rozhamowująco (uczucie upojenia alkoholowego).

Uzależnienie od alkoholu postępuje z różną szybkością, w zależności od wielu indywidualnych i społecznych czynników ryzyka, do których możemy zaliczyć m.in.: dziedziczenie, sytuację rodzinną i zawodową, dostępność alkoholu oraz cechy osobowości. Brak motywacji do podjęcia leczenia jest jedną z podstawowych trudności w walce z alkoholizmem. Skuteczna terapia uzależnień wymaga detoksykacji, a następnie długotrwałego uczestnictwa w programach reorientujących, przygotowujących do innego sposobu życia oraz wspomagających w utrzymaniu abstynencji. Dowiedz się, jak pomóc alkoholikowi wyjść na prostą.

Uzależnienie od alkoholu – objawy

Po czym poznać, że bliska osoba ma poważny problem z alkoholem? Wyróżniamy cztery fazy alkoholizmu, a każda z nich objawia się w inny sposób, świadczący o postępowaniu choroby. Po trwającym około dwóch lat okresie wzrostu tolerancji na alkohol (picie towarzyskie), przychodzi faza zwiększonej koncentracji na piciu i ukrywanie tego faktu (ostrzegawcza). W fazie trzeciej (krytycznej) osoba uzależniona zaczyna tracić kontrolę nad piciem i swoim zachowaniem po spożyciu alkoholu, zaniedbuje siebie i bliskich, a jej życie koncentruje się wokół naprzemiennie występujących okresów ciągu i abstynencji. W fazie czwartej, przewlekłej, chory traci panowanie nad nałogiem, nie może samodzielnie wyjść z ciągu, balansując na granicy życia i śmierci. Pojawiają się wówczas zaburzenia psychiczne oraz wiele innych konsekwencji zdrowotnych, związanych ze skrajnym wycieńczeniem organizmu, w tym głównie: psychoza alkoholowa, padaczka alkoholowa, otępienie alkoholowe, choroby somatyczne (marskość wątroby, uszkodzenie układu nerwowego, trzustki, serca, mózgu, przewodu pokarmowego). Jeśli pomoc nie nadejdzie w porę, alkoholik może stracić życie lub zostać kaleką.

Podsumowując, do najważniejszych objawów alkoholizmu możemy zaliczyć:

  • utratę kontroli nad piciem,
  • głód alkoholowy,
  • występowanie objawów abstynencyjnych, w tym potrzeby tzw. klinowania,
  • utrwalony stereotyp picia – stale lub z niedługimi przerwami,
  • tworzenie mechanizmów psychologicznych, zaprzeczających istnieniu choroby, w tym bagatelizowanie i oskarżanie innych,
  • dominacja picia nad wszystkimi innymi sferami życia.

Skutki przewlekłej choroby alkoholowej dosięgają również najbliższych uzależnionego. W grę wchodzą zazwyczaj przemoc, rozpad rodziny, występowanie syndromu DDA. Stopniowo narasta degradacja osobowości alkoholika oraz nieprzystosowanie społeczne. Czy alkoholik sam może przestać pić? Nawet jeśli wykazuje wolę zerwania z piciem alkoholu, zwykle potrzebuje długotrwałej pomocy bliskich i specjalistów. Sprawdź, jakie są metody leczenia alkoholizmu i na czym polega terapia uzależnień.

 

Metody leczenia alkoholizmu – terapia uzależnień

Zastanawiasz się, gdzie szukać pomocy dla alkoholika i od czego w ogóle zacząć leczenie alkoholizmu? Pierwsze kroki skieruj do psychoterapeuty – prywatnie lub w ośrodku terapii uzależnień. Ustal plan działania ze specjalistą i konsekwentnie go realizuj wraz z alkoholikiem. Kluczowe etapy leczenia uzależnienia od alkoholu to: diagnoza, detoksykacja, abstynencja, farmakoterapia, program psychoterapii podstawowej (sesje indywidualne i grupowe), terapia utrwalająca, treningi interpersonalne, sesje zapobiegające nawrotom, psychoedukacja i profilaktyka (osób uzależnionych i ich rodzin). Bardzo ważne, aby osoba uzależniona od alkoholu uświadomiła sobie chorobę i znalazła motywację do leczenia. Bez tego ani rusz. W skrajnych przypadkach alkoholik trafia do szpitala lub na odwyk w wyniku poważnych problemów ze zdrowiem, w tym ryzyka śmierci lub na podstawie wyroku sądu. Warto więc zacząć działać, jak tylko zauważysz, że bliska osoba nie ma kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Do głównych metod leczenia alkoholizmu zaliczamy:

  • farmakoterapię – leki doustne i dożylne, stosowane w przypadku wystąpienia zespołu abstynencyjnego, w celu nawodnienia organizmu, a w porozumieniu z psychoterapeutą stosuje się również inne leki, w tym wszywki podskórne oraz tabletki z disulfiramem,
  • psychoterapię – codzienne spotkania z psychoterapeutą (indywidualnie i w grupie) pozwalają alkoholikowi lepiej zrozumieć swoje problemy, zaakceptować chorobę i poznać mechanizm błędnego koła uzależnienia, w terapii uzależnień zastosowanie znajdują przede wszystkim podejście poznawczo-behawioralne oraz psychoterapia psychodynamiczna,
  • ambulatoryjne leczenie alkoholizmu – odbywa się na oddziałach dziennego pobytu w ośrodkach terapii uzależnień, zwykle trwa do ośmiu tygodni, a zajęcia odbywają się pięć razy w tygodniu,
  • terapię stacjonarną w ośrodku zamkniętym – odbywa się na oddziałach całodobowych, trwa zwykle od sześciu do ośmiu tygodni, przy czym w przypadku zagrożenia życia osoba uzależniona od alkoholu zostaje natychmiast skierowana na oddział leczenia zespołu abstynencyjnego, gdzie hospitalizacja trwa od siedmiu do dziesięciu dni.

W przypadku psychicznego i fizycznego uzależnienia od alkoholu etylowego, które wymaga detoksu i stałej obserwacji specjalistów, samodzielne leczenie może okazać się nie tylko nieskuteczne, lecz nawet niebezpieczne. Istnieją jednak grupy samopomocowe Anonimowych Alkoholików, gdzie warto skierować kroki w początkowej fazie uzależnienia, a także będąc w trakcie psychoterapii w ośrodku. Psychoterapeuci zalecają również wsparcie rodziny i bliskich osób uzależnionych, w postaci terapii dla par, terapii małżeńskiej, terapii rodzinnej, DDA i DDD, aby zminimalizować ryzyko rozpadu więzi i rozwoju traum. Skuteczna psychoterapia uzależnień trwa od 1,5 roku do 2 lat. Wiele zależy od ośrodka, który prowadzi leczenie.

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

Alkoholik pije najczęściej w samotności, ukrywa uzależnienie, wypiera je, traci nad nim kontrolę, sięgając po alkohol tuż po przebudzeniu, w samochodzie, w pracy. Pije do nieprzytomności i zwykle nie chce pomocy. Jak postępować z alkoholikiem, który nie chce się leczyć? To pytanie na pewno spędza Ci sen z powiek. Możesz zgłosić się z prośbą o pomoc do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która wdraża odpowiednią procedurę, aby chronić Twoją rodzinę, łącznie z wydaniem nakazu leczenia. Jeśli choroba alkoholowa w rodzinie wiąże się z przemocą, zgłoś się bez wahania na policję, która założy Wam Niebieską Kartę. Jeśli dojdzie do poważnych, społecznych następstw uzależnienia od alkoholu, a postawa uzależnionego pozostanie bezkrytyczna, może zostać zobowiązany do leczenia w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych przez sąd, co gwarantują zapisy ustawy O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 r.

Szukasz wsparcia w leczeniu uzależnienia alkoholowego bliskiej Ci osoby w Częstochowie? Pomoc Tobie i Twojej rodzinie zapewni profesjonalny psychoterapeuta. Częstochowa to miasto, w którym znajdziesz wykwalifikowanych specjalistów nie tylko w ośrodkach terapii uzależnień, ale również w prywatnym gabinecie, który powstał z myślą o skutecznym leczeniu alkoholizmu. Pomoc dla alkoholika to psychoterapia Częstochowa.