Zaburzenia lękowe – gdzie szukać pomocy w Częstochowie?

17 listopada 2022
Radzenie sobie ze stresem częstochowa

Zaburzenia lękowe to rozległa grupa problemów psychicznych. Zaliczają się do nich zarówno objawy permanentnego niepokoju doświadczane przez ofiary katastrof, jak i ataki paniki na widok pająków. Zagadnieniem z obszaru zaburzeń lękowych mogą być także takie codzienne trudności, na przykład radzenie sobie ze stresem. Częstochowa to dobre miejsce, by stawić czoła swoim problemom. Pomocy można szukać w gabinecie psychoterapeuty – takim jak moja pracownia.

Kiedy zwrócić się do psychoterapeuty w Częstochowie?

Nie każdemu, kto odczuwa lęk, potrzebny jest psychoterapeuta. Częstochowa to bezpieczne miasto, ale ma skrzyżowania, na których trzeba zachować szczególną ostrożność i parę zaułków, w które lepiej nie zapuszczać się po zmroku. Niepokój w takich okolicznościach jest uzasadniony, a wręcz przystosowawczy. O zaburzeniach mówi się wówczas, gdy przeżywany lęk jest irracjonalny – pojawia się pomimo braku realnego zagrożenia.

Jak rozpoznać zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe (potocznie określane mianem „nerwica lękowa”), których leczenie w Częstochowie podjąć można w mojej pracowni, to na przykład:
fobie (gdy lęk wywołują ściśle określone sytuacje lub obiekty np. wspomniane już pająki),
natręctwa (gdy uporczywe myśli zmuszają do wykonywania irracjonalnych czynności, np. przesadnie częstego mycia rąk),
ataki paniki (gdy somatyczne objawy lęku – np. mdłości – pojawiają się w obliczu obiektywnie niegroźnych sytuacji, np. jazdy zatłoczonym autobusem).

Na terapię może zgłosić się każdy, komu lęk odbiera życiowe możliwości czy choćby obniża komfort codziennej egzystencji.

Na czym polega terapia zaburzeń lękowych?

Obecnie za najskuteczniejszą pomoc przy zaburzeniach lękowych (tak w Częstochowie, jak i na całym świecie) uznaje się metody terapii poznawczo-behawioralnej, z których korzystam w swojej pracy. Dobór konkretnych technik zależy od indywidualnego przypadku i specyfiki problemu. Generalnie mają one służyć modyfikacji sposobu myślenia Klienta o tym, czego się boi, ponieważ to właśnie subiektywne odczucia, a nie określone obiekty, są rzeczywistym źródłem lęku.

Elementem terapii zaburzeń lękowych mogą być:
przeformułowania poznawcze – zastępowanie niefunkcjonalnych przekonań bardziej adekwatnymi,
ekspozycja – wystawianie się w bezpiecznych warunkach terapii na sytuacje budzące lęk, celem oswojenia się z nimi,
zapisy myśli – uważna obserwacja własnych myśli i zachowań w sytuacjach lękowych, celem zdystansowania się do nich,
relaksacja – nauka metod radzenia sobie z objawami stresu i zapobiegania ich rozwojowi.

Zastosowanie tych technik pozwala rozwiązać problemy Klienta w ciągu zaledwie kilku sesji.